Kapverdské ostrovy

Zatím neznámé ostrovy

Souostroví Kapverdy, které je k nalezení v Atlantském oceánu na úrovni v Senegalu či Mauritánie, jsou pro spoustu turistů zatím velkou neznámou. Zkušenější cestovatelé však již dobře vědí, že na Kapverdských ostrovech si budou moci užít dovolenou plnou nádherného počasí, slunce na blankytně modré obloze a koupání v průzračně čistých vodách Atlantského oceánu. Díky své jižní poloze umožní Kapverdy strávit ve zdejších letoviscích dovolenou jak během léta, tak i v zimě.

Ostrovy Zeleného mysu

K Zelenému mysu na pobřeží Afriky je to z Kapverdských ostrovů asi 600 kilometrů směrem na východ. Celý stát Kapverdská republika tvoří deset velkých a několik menších ostrovů. Podobně jako další ostrovy a souostroví v Atlantském oceánu, i Kapverdy vděčí za svůj vznik sopečné činnosti. Západoafrický Zelený mys, jehož překlad do španělštiny zní Cabo Verde, dal Kapverdským ostrovům i jejich název. Proto je možné se v některých propagačních materiálech o Kapverdách setkat s názvem ostrovy Zeleného mysu. Kapverdské ostrovy tvoří, spolu se známějšími Kanárskými ostrovy, Madeirou a Azorskými ostrovy tak zvanou Makaronésii.

Příjemná a uvolňující atmosféra

A na co že se mohou turisté, kteří se rozhodli odcestovat na Kapverdské ostrovy a strávit na nich svou dovolenou, těšit? Čekají tu na ně dlouhé bílé pláže s povrchem z jemného písku, křišťálově čistý a až neuvěřitelně průzračný oceán a v neposlední řadě i velice příjemná atmosféra. Na Kapverdách se odjakživa mísily evropské a africké vlivy. Ty se tady následně vyvinuly v jedinečné kulturní prostředí. Vliv Afriky je zřejmý z její geografické blízkosti, Evropské vlivy pak na Kapverdy přivezli portugalští kolonizátoři.

Kapverdské ostrovy

Sal

Nejnavštěvovanějším z Kapverdských ostrovů je bezesporu ostrov Sal. Právě na něm přistávají letadla s většinou turistů, cestujících do této destinace. Zdejší letiště bylo postaveno nedaleko města Espargos. Ostrov Sal budou turisté určitě znát kvůli jeho krásným plážím, které si každým rokem získávají stále více příznivců. A ačkoliv je administrativní centrem ostrova Sal právě Espargos, z pohledu turistiky má daleko větší význam vesnice Santa Maria. Ta se nachází na břehu stejnojmenném písečné pláže, která je cílem mnoha turistů, cestujícím na Kapverdy.

Ačkoliv většina návštěvníků Kapverdských ostrovů a ostrova Sal tráví svůj čas buďto přímo ve vesničce Santa Maria, nebo v její blízkosti, ostrov toho má k nabídnutí mnohem více. Alespoň za krátký výlet určitě stojí zátoka Buracona, která se rozkládá v severozápadní části Salu. Zde se budou moci turisté vykoupat v malých vulkanických jezírkách. Velkým lákadlem je i podvodní jeskyně Modré oko. V solném dole Pedra de Lume se zase mohou turisté koupat ve vyhlášených solných jezírkách, jejichž voda má podobné složení jako asijské Mrtvé moře.

Boa Vista

Druhým nejnavštěvovanějším ostrovem z Kapverdského souostroví je Boa Vista. Tento ostrov leží nejblíže k Africe a nachází se na úrovni Sahary. Díky blízkosti této největší světové pouště a větru vanoucímu od Afriky se na ostrov Boa Vista dostává značné množství písku. Na jeho východní straně se tak tvoří písečné duny. Nejkrásnější pohled na zdejší miniaturní poušť je údajně z města Rabil.

Bohatou historii ostrova dokumentuje vesnice Curral Velho. Ta je vůbec nejstarším osídlením na ostrově a do dnešní doby se zde dochovaly četné zbytky historických staveb. Pro většinu návštěvníků však není největším lákadlem ostrova Boa Vista jeho historie, nýbrž jedna z nejhezčích pláží nejen na Kapverdách. A najde se spousta turistů, kteří tvrdí, že nejde jen o Kapverdy a že zdejší pláže jsou jedny z nejpůsobivějších na celém světě. Tou je bezesporu Santa Monica, jejíž délka přesahuje několik kilometrů. Jen pár kilometrů od hlavního města se mohou turisté koupat na další známé pláži Praia de Atalanta. Kromě ideálních možností ke koupání se pláž Praia de Atalanta proslavila i vrakem nákladní lodi Cabo Santa Maria. Ta zde najela na mělčinu roku 1968 když míjela Kapverdy cestou z Brazílie. Loď se však vlivem povětrnostních vlivů postupně rozpadá a rezivějící vrak se pomalu ztrácí.

Santiago

Geograficky největším a též nejdéle obydleným ostrovem z Kapverdských ostrovů je Santiago. Jde o nejjižnější ostrov celého souostroví a dovolená se tady bude líbit turistům, kteří se zajímají o historii. Význam Santiaga ocenila i organizace UNESCO, která zdejší rybářské městečko Cidade Velha zapsala na svůj Seznam světového dědictví. Na ostrově Santiago se nachází hlavní město celého Kapverdského souostroví Praia. Také se tu podél severozápadního pobřeží táhne oblíbená pláž Tarrafal, kterou lemují vzrostlé kokosové palmy a je hlavní pláží stejnojmenného letoviska. Jde o oblíbené místo, kde si s oblibou užívají slunce a moře nejen turisté ze zahraničí, ale i místní. Nejvyšší hora ostrova Pico de Antonia ve střední části Santiaga dosahuje nadmořské výšky 1.400 metrů.

Fogo

Vůbec nejvyšší hora na celých Kapverdských ostrovech se nachází na ostrově Fogo. Její vrchol leží v nadmořské výšce téměř třech kilometrů a stejně jako ostrov nese název Pico do Fogo. Pico do Fogo je stále ještě aktivním vulkánem a poslední sopečnou erupci tu Kapverdské ostrovy zažily v roce 2014. V současnosti je vulkán součástí národního parku a na jeho svazích se pěstuje réva, z níž je lisováno oblíbené kapverdské víno. To Kapverdy proslavilo daleko za hranicemi. Vulkanický materiál dal vzniknout i černě zbarveným kamenným domům ve vesnici Cha das Caldeiras.

Santo Antao

Na ostrov Santo Antao nemíří tolik turistů jako na ostrovy Boa Vista nebo Sal. Na Santo Antau se totiž nacházejí prakticky žádné pláže. Co ale stojí za vidění je zdejší jedinečná a drsná příroda tohoto sopečného ostrova. Nejvyšším vrcholem je téměř dva kilometry vysoký vrchol Topo de Coroa nedaleko západního pobřeží.

Sao Vicente

Na ostrově Sao Vicente je dobře vidět, že Kapverdským ostrovům dala vzniknout vulkanická činnosti. Na povrchu je zde dobře patrných hned několik vyhaslých vulkánů. Hlavním městem ostrova Sao Vicente je město Mindelo, které je současně i jeho kulturním centrem. Právě v něm je dobře vidět, jak se v původní kultura s vlivy z Afriky smísila s koloniálními vlivy. Milovníci a obdivovatelé architektury tu budou moci obdivovat hned několik staveb, které se proslavily svou jedinečností. A není bez zajímavosti, že v karneval na Sao Vicente je po světově známém karnevalu v brazilském Riu de Janeiru druhým největším karnevalem světa.

Sao Nicolau

Podobně jako ostrov Santo Antao, i ostrůvek San Nicolao je charakteristický zejména svou zachovalou a jedinečnou krajinou. Drsné horské štíty se tady střídají se sytě zelenými údolími a turisté zde mohou při toulkách po drsném vnitrozemí narazit na několik opuštěných vesnic. Ty dodávají celému ostrovu magickou atmosféru. Hlavní město ostrova Ribeira Brava bylo vybudováno vysoko v horách. Na ostrově Sao Nicolaou se bude líbit turistům, kteří rádi kombinují pobyt na pláži s výlety do vnitrozemí. Možností ke koupání je na Sao Nicolau hned několik, přičemž k nejoblíbenějším patří pláž s černým vulkanickým pískem.

Maio

Ostrůvek Maio, jež je k nalezení jižním směrem od ostrova Boa Vista, je doslova rájem na zemi pro turisty, kteří přicestovali na Kapverdy aby se vyhnuli přelidněným letoviskům a svou dovolenou prožili v klidných lokalitách. Dokonce i hlavní město Vila do Maio rozhodně nelze označit za rušné. Možností ke koupání je tu několik, přičemž ani uprostřed sezóny nebývají pláže ostrova Maio nijak přeplněné.

Brava

Romantický ostrůvek Brava bývá v některých informačních materiálech o Kapverdských ostrovech označován jako ostrov květin. Jde zatím o kus země turistikou téměř nezasažený, bohatý na romantické malé zátoky podél pobřeží. Návštěvníci ostrova Brava tady najdou spoustu možností, kde prožít dovolenou v naprostém soukromí. Ve vnitrozemí ostrova se pak nachází několik malých jezírek, ve kterých se dá i vykoupat.

Sladké tajemství

Kapverdské ostrovy, zkráceně Kapverdy, mají svým návštěvníkům určitě co nabídnout. Na jednu stranu je trochu škoda, že tento malebný kout v Atlantském oceánu turisté zatím ještě neobjevili. Na stranu druhou jde ale současně o jednu z největších výhod Kapverdských ostrovů. Návštěvníci tohoto pozemského ráje si mohou být jisti, že ani v nejvyšší turistické sezóně zde nenarazí na davy dalších turistů. Přeplněné pláže Kapverdy neznají a konstantně slunečné počasí pak zaručuje, že dovolená tady nikomu neproprší.