Olympská riviéra

Moře a hory

Řecká Olympská riviéra se stává stále oblíbenější destinací pro letní dovolenou u moře. A to nejen v mezi turisty populárním Řecku. Důvodem je jedinečná kombinace moře a blízkých hor. Příjemně prohřátá voda v moři a pláže plné sluníčka ostře kontrastují s vrcholky nedalekých hor, na nichž se často i během léta stále drží sníh. Pro turisty nejen z České republiky je trochu škoda, že řecká pevnina zatím zůstává (co do možností strávit tady letní dovolenou) poněkud ve stínu řeckých ostrovů. A to jak těch v Egejském moři, tak i ostrovů Jónského moře. Přitom ale Olympská riviéra nabízí svým návštěvníkům vynikající služby, minimálně srovnatelné s letovisky na řeckých ostrovech. A klima je tady ideální k léčbě nejrůznější dýchacích obtíží.

Pod pohořím Olymp

Olympskou riviérou bývá nazýván asi 60 kilometrů dlouhý pás pobřeží na západě Egejského moře. Táhne se od přístavu Soluň na jih směrem na Athény. Olympská riviéra získala svůj název podle majestátného pohoří Olymp, kterém toto egejské pobřeží ze západu lemuje. Přímo naproti Olympské riviéře, ve vzdálenosti něco přes 50 kilometrů, leží poloostrov Chalkidiki. Konkrétně jeho západní výběžek s názvem Kassandra. Na úpatí Olympu je situováno několik známých turistických letovisek. Turisté z České republiky budou určitě znát kupříkladu Leptokarii nebo Nei Pori. Vrcholy Olympu leží ve vzdálenosti jen necelých 20 kilometrů od pobřeží moře a jejich kulisa je zcela odzbrojující. Turisté, kteří již někdy Olympskou riviéru navštívili, musí dát určitě zapravdu konstatování, že staří řečtí bohové si své místo k životu uměli vybrat.

Koupání i výlety

Olympská riviéra je ideální destinací pro letní dovolenou všech turistů, kteří rádi kombinují pobyt na pláži s výlety do vnitrozemí či poznáváním starověkých a středověkých památek. K nejoblíbenějším místům, kde bývá na své dovolené v Řecku ubytováno nejvíce turistů, patří trojice Leptokaria, Platamonas a Nei Pori. Mezi českými turisty, co do popularity, vede určitě Leptokaria. Ovšem jen asi 10 kilometrů jižně ležící Nei Pori je neméně kvalitním prázdninovým střediskem. A dokonce se může pochlubit pláží, která získala ocenění Modré vlajky.

Pláž v Nei Pori

Pláž v Nei Pori je dostatečně prostorná a její šířka se v některých místech blíží až 100 metrů. To je důvodem, proč nebývá ani během hlavní turistické sezóny nijak přeplněná. A to zejména dále od centra městečka. Její písečný povrch se skládání do průzračně čistých vod Egejského moře jen pozvolna. Proto si dovolenou na Olympské riviéře, a zejména v Nei Pori, oblíbili mladí rodiče. Ti se nemusejí obávat pustit děti na zdejší pláži koupat a cachtat do moře úplně samotné.

Klidné prázdninové středisko

Nei Pori lze charakterizovat jako klidné letovisko na Olympské rivéře. Určitě se tady bude líbit všem jedincům, kteří si přijeli do Řecka odpočinout a načerpat nových sil. Navíc bariéra pohoří Olymp chrání Nei Pori a blízkou Leptokarii před povětrnostními vlivy z vnitrozemí. Proto tady i uprostřed léta spadne skutečně jen minimum srážek. Návštěvníci Olympské riviéry se tak nemusejí bát, že by jim snad měla dovolená v Řecku propršet.

Promenáda podél pobřeží

I když má Nei Pori k rušným a pulzujícím letoviskům daleko, rozhodně mu nechybí nezbytná turistická vybavenost. Veškerý společenský život se tady prakticky soustřeďuje na pobřežní kolonádu. Na ní je k dispozici několik restaurací a taveren. Zajít se dá i do některého z barů. Turisté tady s oblibou po večerech posedávají se sklenkou osvěžujícího nápoje a vychutnávají si pohled na blízké moře. Bujarý noční život a zábavu až do rána však není v Nei Pori možné očekávat. Turisté, kteří jsou ubytováni v Nei Pori a chtěli by se na Olympské Riviéře bavit i přes noc, se budou muset vydat do nedaleké Leptokarie. Ta leží ve vzdálenosti 10 kilometrů a noční spojení zajišťují taxíky.

Nákupy

Přímo v Nei Pori jsou také pravidelně pořádány tradiční trhy. Kdo by si ovšem chtěl nakoupit třeba oblečení nebo další zboží, které se běžně na trzích nevyskytuje, musí se vydat buď do již zmíněné Leptokarie, nebo nedalekém Larisy. Do obou městeček jezdí z Nei Pori během dne pravidelná autobusová doprava.

Leptokaria

Leptokaria, jejíž název mimochodem znamená oříšky, je turistickým letoviskem, které se začalo rozvíjet teprve před několika desetiletími. Není bez zajímavosti, že v polovině minulého století došlo v této oblasti k ničivému zemětřesení. Řecká vláda pomohla zdejším obyvatelům formou darování půdy podél pobřeží. Tou dobou tady pak začaly vyrůstat první hotely a další ubytovací zařízení. V současné době trvale žije v Leptokarii necelých deset tisíc obyvatel. Během léta a sezóny dovolených ovšem toto číslo strmě stoupá.

Noční život

Pláže v Leptokarii jsou povětšinou písčité a v moři se chodí po jemných oblázcích. I tady se pláž svažuje do moře pozvolna. Leptokarii si tudíž oblíbily rodiny s malými dětmi. S přicházejícím večerem tady však, na rozdíl od Nei Pori, uličky města ožívají. Kavárny, bary a restaurace otevírají své brány a zhruba od pěti hodin je možné zajít na něco dobrého k večeři či něco nakoupit. A zhruba od 9. hodiny večerní se dá zajít na diskotéku nebo do baru. Za zábavou je možno dojít i na zdejší pláž, kde jsou často pořádány nejrůznější párty.

Platamonas

Poslední z trojice nejznámějších prázdninových středisek na Olympské riviéře je Platamonas. Tomuto letovisku, jež leží na půli cesty mezi Leptokarií a Nei Pori, dominuje středověký křižácký hrad. Toto opevněním bývá oblíbeným výletním cílem turistů, neboť z jeho ochozů je nádherný výhled na samotný Platamonas i přilehlé moře. A i když je Platamonas nejmenším ze zdejších letovisek, turisté tu mají k dispozici restaurace, taverny, obchody s nejrůznějším zbožím a další potřebné turistické zázemí. Přístav v Platamonas rozděluje zdejší pláž na dvě části. Protože ale není v této části Olympské riviéry tolik hotelů, jako třeba v Leptokarii nebo Nei Pori, pláž tady obvykle nebývá nijak přeplněná.

Tůry do hor

Nejvyšší horou Olympského pohoří je Mytikas, jejíž vrchol leží v nadmořské výšce 2.917 metrů. Je velkým lákadlem pro aktivní jedince. Výstup až na vrchol je sice náročný, ale průměrně zdatný turista by jej měl zvládnout během jediného dne. Je však třeba počítat s tím, že se tu dá i v letních měsících narazit na sněhovou závěj a teploty vzduchu se tu obvykle pohybují jen těsně nad nulou. Turisté, kteří vyšlápnou až na vrchol některé z hor, tvořících pohoří Olymp, budou odměněni dechberoucím výhledem nejen na úpatí hor a již zmiňovaná prázdninová střediska, ale i na blízké moře. A za dobré viditelnosti se dá dohlédnout až na Chalkidiki. Kdo by nechtěl vystoupit a současně sejít z téměř 3.000 metrů vysokých hor během jediného dne, má možnost přespat na horské chatě. Ta je k dispozici ve výšce těsně nad 2.000 metrů. Výlet do Olympských hor je tak možné rozdělit do dvou příjemných dní.