Primorsko

Dlouhá tradice

Jedním z nejoblíbenějších cílů pro letní dovolenou u moře v Bulharsku bylo a je pro české turisty Primorsko. Ovšem Primorsko z doby před 30 a více lety a Primorsko současné se dá jen těžko srovnávat. Je pravdou, že složení turistů se zde zase až tolik nezměnilo. Nejčastěji je tu možné potkat návštěvníky z Čech a dalších států střední a východní Evropy. Co je však s minulostí nesrovnatelné je kvalita poskytovaných služeb a samozřejmě též ceny. Pro turisty z Čech je Primorsko jednou z nejdostupnějších destinací, kde mohou strávit svou dovolenou u moře. A za týdenní pobyt tu není potřeba platit o moc více než v České republice u některé z vodních nádrží či přehrad.

Klidnější letovisko

V Bulharsku samozřejmě i v současnosti fungují velké prázdninové resorty, které byly známy již za minulého režimu. I teď k nim bezpochyby patří třeba Zlaté Písky v severní části bulharského pobřeží nebo Slunečné Pobřeží, které je k nalezení mezi městy Burgas a Varna. Stále více turistů, a to nejen z Čech a Moravy, však chce trávit svou dovolenou u moře v Bulharsku v menším letovisku, které není tak rušné, a přitom nabízí dobrou turistickou infrastrukturu a zázemí. A právě k takovým prázdninovým střediskům patří Primorsko. To leží asi 40 kilometrů jižním směrem od přístavu Burgas.

Čeština na každém kroku

První turisté z České republiky začali cestovat do oblasti Primorska a jeho okolí již v 90. letech. V současnosti je tady možné potkat nejen Čechy, ale třeba i Slováky nebo Poláky. Důvodem jsou, jak již bylo zmíněno dříve, příznivé ceny. Navíc spousta turistů z Čech, a to zejména starší generace, určitě ocení skutečnost, že se tady bez problémů domluví svým mateřským jazykem. Není výjimkou, že během dovolené v oblasti Primorsko narazí na ulici či v restauracích na nápisy v češtině. Turisty ze západní Evropy je tady možné potkat spíš výjimečně. Ti totiž, pokud už cestují na dovolenou do Bulharska, chtějí trávit svou dovolenou v luxusu na Zlatých Píscích či Slunečném Pobřeží.

Pláže

Hlavní devizou Primorska jsou samozřejmě zdejší písečné pláže. Kvůli plážím, a samozřejmě též příjemně prohřátému moři, se do Bulharska cestuje nejčastěji. Primorsko nabízí svým návštěvníkům pláže hned dvě. Jižně od centra městečka se nachází pláž s mírným vstupem do moře, která je vhodná k rodinné dovolené. Jen zřídkakdy se tady vyskytují vlny. Rodiče tu tak mohou nechat své ratolesti v klidu koupat v moři samotné. Severní pláž je vystavena vlivům otevřeného moře o něco více. A tak se vlny vyskytují častěji. Proto se zde bude líbit hlavně akčnějším jedincům.

Vše na dosah

Primorsko je mimochodem k poklidné rodinné dovolené jako stvořené. Jde sice o menší turistické centrum, ovšem vše je tady jak se říká na dosah ruky. I pomalou chůzí je možné se dostat na všechna důležitá místa během 30 minut. Pobyt v Primorsku se bude líbit i turistům, kteří se chtějí bavit nejen během dne na zdejších plážích, ale i po setmění. Centrum městečka Primorsko totiž žije až dlouho do noci. Rodiče s dětmi zase ocení skutečnost, že v Primorsku je v provozu spousta zařízení, kde se budou jejich děti dobře bavit. Je možno navštívit nejrůznější aquaparky a k dispozici jsou i dětská hřiště. V centru Primorska je pak otevřena spousta restaurací, do kterých se dá zajít na něco dobrého ať už z kontinentální kuchyně, nebo typické bulharské gastronomie. Ceny za jídlo jsou minimálně srovnatelné s cenami v České republice.

Spousta možností ubytování

Jak už bylo napsáno dříve, Primorsko není žádnou megatovárnou na cestovní ruch, jako je tomu v případě Slunečného Pobřeží nebo Zlatých Písků. Kdo by chtěl strávit svou dovolenou u moře v Bulharsku v luxusním hotelovém komplexu, měl by se poohlédnout jinde. V blízkosti centra městečka Primorsko je možné se ubytovat v menších hotelích. Ty svou architekturou často odkazují na druhou polovinu minulého století. To ale neznamená, že by nebyly dobře vybavené. Modernější ubytovací zařízení jsou pak k nalezení dále od historického centra. Nejvíce jich bylo postaveno ve směru k severní pláži.

To, že zdejší hotely a penziony nebyly dimenzovány na bůhvíjaké návaly hostů, nejlépe dokumentují hotelové bazény. Velká část zdejších hotelů sice má svůj vlastní bazén, ovšem jejich rozměry zdaleka neodpovídají současné návštěvnosti. Většina turistů ale stejně cestuje do Primorska zejména kvůli zdejším plážím a moři. A to, že bývají zdejší bazény, a to zejména během hlavní turistické sezóny, celkem přeplněné, je nijak neznervózňuje.

Je třeba vybírat

Co nejen turisté z České republiky v Primorsku a dalších bulharských letoviscích vítají jsou ceny. Ty bývají, ve srovnání třeba s populárním Řeckem nebo Tureckem, o hodně nižší. Kvalita služeb je přitom minimálně srovnatelná. Při výběru ubytování v Primorsku je ale třeba dávat pozor na to, kde se to které ubytovací zařízení nachází. Nacházejí zde hotely, penziony, apartmány a další možnosti ubytování, které jsou situovány blízko nočních klubů, barů nebo diskoték. Nocleh v takovémto zařízení určitě nebude vyhovovat jedincům, kteří si do Primorska přijeli odpočinout od ruchu velkoměsta.

Vybavení pláže

Během hlavní turistické sezóny bývají pláže blíže k centru Primorska celkem přeplněné. Kdo by si chtěl užít trochu soukromí a mít pro sebe více místa, bude se muset vydat dále od centra. Přímo u severní pláže nebyly vybudovány žádné hotely. Většina zdejších ubytovacích zařízení je od pláže oddělena písečnými dunami. Pláž je dobře turisticky vybavená a je možno si zde zapůjčit lehátka a slunečníky. Výhodou je skutečnost, že podél obou pláží bývají v provozu stánky s rychlým občerstvením. Komu by během dne na pláži vyhládlo, bude to mít na něco dobrého jen pár kroků.

Děti

Podobně jako podél celého pobřeží Bulharska, i v Primorsku se zdejší pláže svažují do moře jen pozvolna. Proto je Primorsko skvělým místem k dovolené nepříliš zdatných plavců. A jak již bylo řečeno, samozřejmě i rodin s malými dětmi. V Primorsku jsou vůbec k těm nejmenším návštěvníkům vstřícní. Ve většině zdejších hotelů a dalších ubytovacích kapacitách jsou připraveny dětské animační programy. A není výjimkou, že je animátoři vedou v českém jazyce. K dispozici bývají i třeba herny s obsluhou. Podél pobřeží je několik dětských hřišť a v centru městečka je během letní sezony otevřena i malá dětská pouť.