Menorca

Poklidný Baleárský ostrov

Ostrov Menorca je součástí Baleárského souostroví a současně nejvýchodněji ležícím španělským územím. Proto se často říká, že právě na ostrově Menorca vychází ve Španělsku slunce. I když leží Menorca ve vodách Středozemního moře, jen asi 250 kilometrů jihovýchodním směrem od Barcelony, zdejší pláže jsou, na rozdíl od nedaleko ležícího ostrova Mallorca, překvapivě prázdné. Pokud je tedy Ibiza považována za místo, kde se během léta scházejí mladí Evropané kvůli zábavě a Mallorca je turisticky nejnavštěvovanějším Baleárským ostrovem, pak Menorca si získala pověst turistické destinace, co není přecpaná hotelovými komplexy a rušná prázdninová střediska tady rozhodně není možné očekávat. Turisté o Menorce často říkají, v že je jakousi oázou klidu uprostřed rušných středomořských letovisek.

Geografie ostrova

Z geografického hlediska je Menorca poměrně malým ostrovem. Od východu k západu měří necelých 50 kilometrů a její šířka nepřesahuje 20 kilometrů. Turisté na dovolené na Menorce tak mají jedinečnou příležitost zapůjčit si automobil nebo malý motocykl a celý ostrov procestovat během několika dní. Rozloha ostrova Menorca se blížím sedmi stovkám kilometrů čtverečních. Asi jedna třetina jeho plochy je od devadesátých let minulého století vyhlášena biosférickou rezervací pod ochranou mezinárodní organizace UNESCO. Příroda na Menorce je totiž bohatá na nejrůznější živočišné i rostlinné druhy. Vliv organizace UNESCO se ještě rozšířil v roce 2004. To tady byly přijaty zákony na ochranu před překotnou a neregulovanou turistickou výstavbou. Stavba výškových budov a hotelů je na Menorce zakázána. Proto zde vznikají spíše hotely venkovského typu. Ty sami Menorčané nazývají agroturismo.

Klima

To, co láká nejen v létě, ale v průběhu celého roku, turisty právě na Menorku, je zdejší počasí. Středomořské klima způsobuje, že krajina na ostrově Menorca je zelená po celý rok. Průměrná teplota v roce se na Menorce pohybuje kolem 17 stupňů Celsia. Každé z ročních období tak nabízí něco jiného. V létě tu často fouká severní vítr, kterému místní říkají Tramuntana, a který ostrov v době největších veder ochlazuje. Od června až do září na Menorce prakticky neprší. Teploty vzduchu se v létě pohybují kolem 30 stupňů. To je dobrou zprávou pro všechny, kdo se rozhodli zvolit ostrov Menorca jako svou destinaci pro letní dovolenou u moře. Turisté se totiž nemusejí obávat, že by jim snad měla jejich dovolená na Baleárech propršet. S příchodem září se však vše mění. Rapidně přibývá srážek a podzimní deště zásobují Menorku vodou na další rok dopředu. V zimě se na Menorca teplota pohybuje těsně nad 11 stupni. Na jaře pak celý ostrov rozkvétá. Duben a květen jsou charakteristické spoustou pestrobarevných květin a rostlin, roztroušený všude po ostrově.

Pláže

Ovšem jednoznačně nejvýznamnějším důvodem, proč zejména během léta cestuje na ostrov Menorca většina turistů, jsou zdejší pláže. Celkový počet pláží, kterými se může poměrně malá Menorca chlubit, je více než 100! Možností koupání je tedy na Menorce dokonce více než třeba na Ibize nebo na Mallorce. Jak už bylo napsáno dříve, omezení výstavby vysokokapacitních hotelů a dalších výškových budov je důvodem, proč je většina menších menorských pláží stále ještě nedotčená turistickým ruchem. Turisté, kteří se rádi koupou na plážích, kde budou sami uprostřed přírody, se budou na Menorce cítit jako v pozemském ráji. Většina pláží na Menorce má povrch z jemného písku. A protože bývají často ukryty v zálivech, jsou většinou chráněny před vlivy otevřeného moře.

Son Saura del Nord

K nejznámějším plážím ostrova Menorca patří pláž s názvem Son Saura del Nord ve stejnojmenném zálivu. Tato pláž leží nedaleko letoviska Son Parc táhne se podél asi čtvrt kilometrů širokého zálivu. Bělostný písek, jenž tvoří povrch této pláže, pokračuje z pevniny do moře jen pozvolna. Pláž je tak vhodná ke koupání malých dětí a méně zdatných plavců. I když v blízkosti pláž již vyrostlo několik menších apartmánů, nebývá tato pláž ani uprostřed hlavní turistické sezóny nijak přeplněná. Zajímavou kulisu pláži Son Saura tvoří písečné duny, které se zvedají na jih směrem do vnitrozemí.

Son Bou

Nejdelší pláž na ostrově Menorca se nachází na jihozápadním pobřeží a nese název Son Bou. Podobně jako pláž Son Saura je i pláž Son Bou lemována písečnými dunami. Její délka se blíží dvěma a půl kilometrům. To ji předurčuje jako ideální místo pro dovolenou všech turistů, kteří se rádi toulají při západu slunce podél moře. Čistá voda a pozvolný vstup do vody činí z pláže Son Bou ideální místo pro rodinnou dovolenou. Turisté, kteří mají rádi dobře vybavené pláže, se budou pravděpodobně zdržovat v její jihovýchodní části. Tady je možné si zapůjčit plážová lehátka a slunečníky a v blízkosti je i několik taveren a stánků s rychlým občerstvením. Naopak turisté, co preferují soukromí, se budou s největší pravděpodobností vydávat směrem na severozápad. V této části pláže již není tolik koupajících se a oni si tu budou moci užívat den u moře na velkém prostoru.

Cala Pregonda

Zhruba uprostřed severního pobřeží Menorky je k nalezení pláž s názvem Cala Pregonda. Ačkoliv je severní pobřeží ostrova poměrně skalnaté a drsné, pláž Cala Pregonda vyplňuje malý zálivu a navíc je ještě chráněna několika malými ostrůvky. Cala Pregonda tak má tvar uzavřené laguny. Ani v případě bouřícího moře tu není hladina příliš zvlněná. Příjemný den u vody tady tudíž mohou strávit všichni ti, kdo si chtějí užívat průzračně čistého moře stranou veškerého turistického ruchu.

Cala Galdana

Asi nejznámější pláží na ostrově Menorca je Cala Galdana. Ta leží v západní části ostrova u stejnojmenného letoviska. V blízkosti už sice bylo postaveno několik hotelů, ovšem ty jsou citlivě zasazeny do okolní zeleně. Celkový příjemný dojem z pláže nijak nenarušují. Na pláži Cala Galdana se bude líbit všem turistům, co si s oblibou užívají turistické vybavenosti moderních pláží. Dají se tu zapůjčit plážová lehátka a slunečníky a jen pár kroků od pláže je několik restaurací. Blízkost ubytovacích kapacit pak umožňuje ubytovat se přímo u této nádherné pláže. Protože je Cala Galdana situována v asi 300 metrů širokém zálivu, je chráněna před vlivy otevřeného moře. Líbit se tady tudíž bude i rodičům, kteří s sebou na Menorku vzali i své malé děti.

Cala Macarella a Cala Macarelleta

Jen asi 2 kilometry západně od pláže Cala Galdana se nachází dvě pláže s názvy Cala Macarella a Cala Macarelleta. Jde o malé písečné pláže, ukryté v malebné zátoce. V jejich blízkosti není žádný hotel ani jiné ubytovací zařízení a dopravit se sem je možné po prašné cestě či po moři. Poněkud komplikovaný přístup na tyto pláže je však důvodem, proč sem příliš turistů nezajíždí. Bělostný písek na povrchu pláží přechází do tyrkysově modré mořské vody jen pozvolna. Koupání si tady tak užijí nejen rodiče, ale i jejich malé děti. Okolní skály, na něž se dá vylézt, pak umožňují turistům nádherný výhled nejen na samotné pláže, ale i přilehlé moře.

Hlavní město Mahon

Hlavním městem ostrova Menorca je Mahon. Mahon vznikl na břehu přírodního přístavu, jenž zasahuje více než 7 kilometrů do vnitrozemí. Na mapách bývá Mahon někdy označován jako Mao. Jde mimochodem o druhý nejhlubší přírodní přístav na světě. Prvenství si drží Perlová zátoka (Pearl Harbour) na Havajských ostrovech. Ve městě Mahon zanechali stopy takřka všechny národy, které se na ostrově Menorca vystřídaly. Řada mahonských historických budov je charakteristická svým anglickým, francouzským či španělským vlivem. Asi 5 kilometrů severně od hlavního města se nalézá přírodní rezervace s názvem Albufera des Grau. Skrze park vedou značené turistické stezky a v této rezervaci je možné pozorovat řadu zajímavých, volně žijících živočichů. K vidění je i překrásná flóra.

Ciutadella

V pořadí druhým největším městem na ostrově Menorca je Ciutadella. Ta leží přesně na opačné straně ostrova, na jeho západním pobřeží. Díky své jedinečné architektuře a nezapomenutelné atmosféře bývá Ciutadella označována jako jedno z nejhezčích měst celém Španělsku. Samotné historické jádro Ciutadelly tvoří několik náměstí, která jsou lemována starými kostely a kláštery. Přímo pod historickými hradbami se nachází malebný starý přístav, který taktéž stojí za návštěvu.

Es Castell

Na severním pobřeží, necelých 20 kilometrů od hlavního města se nachází městečko El Castell. Toto bývalé vojenské město bylo založeno Brity již na konci 18. století. Co do velikosti je El Castell 4. největším městem na ostrově Menorca. V blízkosti města je možné navštívit zajímavé jeskyně. Ty byly dříve využívány hlavně místními rybáři. Dnes jsou v jejich prostorách restaurace, bary a obchody.

Ferreries

Nejvýše položenou obcí na Menorce je vesnička Ferreries, ležící ve vnitrozemí. Průměrná nadmořská výška se tady pohybuje kolem 140 metrů. V blízkosti Ferreries leží soutěska Algendar. Ta byla na konci minulého století dokonce zařazena na Seznam mezinárodní organizace UNESCO. Z vrcholu hory San Granot, ležící nedaleko, je možno se kochat krásnými výhledy po okolí.