Ostrov Kypr, severní část

Zatím neobjevený severní Kypr

Cestovat za zatím nedotčenou přírodou nebo možností užívat si chvíle volna a odpočinku v destinacích, kterým se zatím masivní turistický ruch vyhýbá, není potřeba přes půl světa. Jedním z právě takových míst je ostrov Kypr. Jde o třetí největší ostrov Středozemního moře hned po Itálii patřící Sicílii a Sardinii. Touto zapomenutou destinací však není území Kyperské republiky, která se na výsluní turistického zájmu hřeje již několik desítek let.

Obdivovat panenskou přírodu a užívat si průzračného moře a pláží v liduprázdných turistických střediscích je totiž možné v severní části ostrova. Oficiálně je tento zajímavý region nazýván Tureckou republikou severního Kypru. A sám sebe prezentuje jako samostatnou republiku. Mezinárodního uznání se však tomuto státu dostalo pouze ze strany Turecka. Vznik Turecké republiky však rozhodně nepatří k nejsvětlejším okamžikům kyperských dějin. Od roku 1974, kdy Kyperská turecká republika vznikla invazí turecké armády na území do té doby řeckého Kypru, je i v současnosti středem sváru mezi těmito zeměmi.

Padesátiletá izolace

Násilným rozdělením ostrova upadl severní Kypr do izolace. A ta je tady znát prakticky na každém kroku. Během posledních let sice napětí trochu povoluje, ovšem složitá mezinárodní situace je v severním Kypru stále patrná. A ačkoliv místním obyvatelům přináší spíše problémy, pro turisty je svým způsobem výhodou. Na rozdíl od jižní části ostrova, kam každé léto směřují na dovolenou k moři tisíce turistů ze všech koutů Evropy, je severní část ostrova ideální destinací pro turisty, kteří se chtějí vyhnout místům s masovou turistikou.

Severní Kypr patří v současnosti jen k hrstce prázdninových destinací na evropském území, kde si mohou turisté užívat voleného času o své dovolené na překrásných plážích. Ty však nelemují rozlehlé hotelové komplexy a turistické resorty. Stejně tak je tady možné užívat si procházky či delšího výletu skrze prakticky neposkvrněnou přírodou. I sem sice začíná moderní turistika postupně pronikat, ovšem v současné době lze většinu letovisek na území severního Kypru označit jako klidné a pohodové. Avšak turisté, kteří by chtěli zažít zdejší jedinečnou atmosféru a užít si dovolenou na liduprázdných plážích u průzračně čistého moře, by však svou cestu do severní části ostrova Kypr neměli odkládat.

I když k hlavním důvodům pro cestu na kyperský sever patří bezpochyby průzračně čisté moře, krásné a prakticky liduprázdné pláže a panenská příroda, turisté sem často cestují i za poznáním četných památek ze starověku a středověku. Ostrov hrál v historii významnou roli a je opředen celou řadou legend. Na ostrově Kypr se kupříkladu, dle starověké báje, z mořských vln zrodila bohyně krásy a lásky Afrodita.

Nikósie

Největším městem na ostrově Kypr a současně jeho hlavním městem je Nikósie. Jde o město, na kterém se turecká invaze z roku 1974 podepsala asi nejvíce. Město je rozděleno na řeckou a tureckou část. O obě části od sebe odděluje takzvaná Zelená linie. Jde o demilitarizovanou zónu, jež je pod správou organizace OSN. Dříve byla prakticky neprodyšně uzavřena. V současné době je však již možné, samozřejmě po předložení platných osobních dokladů, tuto linii překročit. Turisté se tak mohou vydat na výlet ze severního Kypru do řecké části Nikósie. Určitě není bez zajímavosti, že Zelená linie prochází přímo skrze Staré město. To je mimochodem z celé Nikósie na památky nejbohatší.

V severní části Nikósie, patřící pod tureckou správu, je možné obdivovat kupříkladu jedinečnou katedrálu svaté Sofie. Tato překrásná stavba pochází ze 13. století a během osmanského období byla přestavěna na mešitu. V současné době je největší mešitou celé Severokyperské republiky a je známá pod názvem Selimiye. V severní části města se nachází i letiště. Právě zde nejčastěji přistávají letadla s turisty, mířící mi na dovolenou do severokyperských letovisek.

Famagusta

Turisté, kteří se rozhodli cestovat do severní části Kypru, často navštěvují také město Famagusta. Jeho historie sahá až do třetího století před naším letopočtem a původní název zdejšího osídlení by se dal přeložit jako ukryté v písku. Díky strategické poloze ostrova Kypr se ve středověku jednalo o jedno z nejbohatších měst nejen ve Středomoří, ale dokonce na celém světě. Na období prosperity a bohatství v současné době odkazují četné chrámy a další honosné stavby. Ty zde byly postaveny během 15. a 16. století. V historickém přístavu města Famagusta pak není možné si nevšimnout starobylé pevnosti, tyčící se nad mořskou hladinou. Pevnosti se dnes často říká Othellova věž. Tento název získala pevnost díky Williamu Shakespearovi, kterým do této pevnosti umístil své dílo Othello. A protože Kypr odjakživa ležel na pomezí Evropy a Orientu, ve městě je možné i v současnosti obdivovat několik kostelu a také mešit. Ve Famagustě patří k významným historickým památkám i klášter svatého Barnabáše.

Kyrenia

K nejpopulárnějším letoviskům v severní části Kypru se řadí i prázdninové středisko Kyrenia (Girne). To je situováno na úpatí stejnojmenného pohoří. A právě mohutné hory, které se zvedají k nebi prakticky na hranici města, tu vytváří překrásnou scenérii. Dle mnohých cestovatelů patří Kyrenia k vůbec nejkrásnějším místům nejen v severní části ostrova, ale dokonce na celém Kypru. Právě v Kyrenii se také nachází jedna z nejznámějších kyperských pláží Acapulco Beach. Na rozdíl od většiny plážím v turecké části ostrova je tato pláž dobře turisticky vybavena. Její návštěvníci mohou využít hned několika restaurací v její blízkosti a nedaleko pláže vyrostlo i několik moderních hotelů.

V Kyrenii se bude líbit i turistům, kteří se zajímají o historii. Za návštěvu určitě stojí pozůstatky zdejšího historického opevnění. Jedinečnou atmosféru dávných časů je možné zažít ve starém přístavu. Jeho dominantou je mohutný kyrénský hrad, z jehož ochozů mají turisté překrásný výhled na celé město dole pod nimi. Přímo v pevností je možné navštívit i muzeum, jehož největší chloubou je vrak starověké lodi. Ten byl vyzdvižen z mořského dna nedaleko zdejšího přístavu.

Okolí Kyrenie

Historické stavby je možné navštívit i v blízkém okolí samotné Kyrenia. K nejoblíbenějším cílům pro milovníky pěší turistiky a též cykloturistiky patří dvě zříceniny hradů. Ty nesou názvy Buffavento a Saint Hilarion. Obě stavby byly postaveny kolem 10. století našeho letopočtu a patřily k dávnému obrannému systému Kypru. Z obou pevností se do současnosti dochovaly mohutné kamenné zdi, majestátné strážní věže. Turisté mohou navštívit i původní obytné části. Místní tvrdí, že hrad Saint Hilarion byl předobrazem pro samotného Walta Disneyho. Ten se jím údajně nechal inspirovat při tvorbě hradu do pohádky O Sněhurce.

Nedaleko Kyrenie si pak turisté mohou dokonale užívat moře na pláži Escape. Ta se táhne podél středomořského pobřeží asi 5 kilometrů od centra Kyrenie. Často bývá řazena k nejkrásnějším plážím v severní části ostrova Kypr. Její povrch je tvořen jemným pískem a z pohledu turistiky je dobře vybavená. Aktivní jedinci tady mohou vyzkoušet nejrůznější plážové a vodní sporty. Příznivci plážového lenošení si tady pak budou moci užívat své oblíbené kratochvíle.

Karpaz

K dalším populárním letoviskům severní části ostrova Kypr patří poloostrov Karpaz. Právě do těchto míst nejčastěji míří milovníci panenské přírody. Většina plochy poloostrova Karpaz totiž byla vyhlášena národním parkem a zejména milovníci botaniky tady mohou obdivovat nejrůznější rostliny. Ke zdejší chloubě patří kupříkladu více než 40 volně rostoucích druhů orchidejí.

Na poloostrově Karpaz se však bude líbit i příznivcům plážového lenošení a odpočinku. Díky zlatavé barvě jemného písku, který tvoří její povrch, dostala nejznámější zdejší pláž přiléhavý název Golden Beach. Má na délku téměř dva kilometry a jedná se o nejvýchodněji ležící pláž na celém ostrově. Na nejvýchodnější výběžek celého ostrova Kypr je to odsud jen asi 5 kilometrů vzdušnou čarou. Na pobřeží Sýrie je to odtud asi 100 kilometrů na východ.