Madeira

Slunný ostrov

Turisté, kteří by chtěli prožít svou dovolenou na teplém místě se slunečným počasím a současně nesnášejí dobře přílišná horka, jaká panují kupříkladu v Egyptě, Tunisku nebo Arabských emirátech, se mohou vypravit třeba na některé z ostrovů v Atlantském oceánu. Nejznámějším souostrovím v této oblasti jsou bezesporu španělské Kanárské ostrovy, ovšem turisté a cestovatelé v poslední době objevují i Kapverdy nebo portugalskou Madeiru. Ostrov Madeira leží ve vodách Atlantského oceánu přibližně na úrovni afrického Maroka. Na Kanárské ostrovy je to odsud asi 500 kilometrů jižním směrem. Madeira je největším ostrovem stejnojmenného souostroví a jeho hlavním městem je Funchal. Tento přístav se nachází na jižním pobřeží ostrova Madeira a počet jeho stálých obyvatel přesahuje 100.000.

Liduprázdné pláže

Ostrov Madeira láká turisty na dovolenou zejména svou překrásnou přírodou a také čistým mořem. Návštěvníci ostrova zde mohou také ochutnat jedinečné madeirské víno. V turistických průvodcích je občas možné se dočíst, že Madeira není úplně ideálním místem ke koupání a typickou dovolenou tak, jak si ji u moře představuje většina současných turistů. To ovšem rozhodně neznamená, že by zde jedinci, páry či dokonce celé rodiny nemohly strávit u moře příjemnou dovolenou. Pravdou je, že některé z pláží na ostrově Madeira jsou obtížněji přístupné. Ovšem sladkou odměnou za překonání překážek cestou k moře je pak téměř dokonalé soukromí a skvělé možnosti ke koupání. Hůře přístupné pláže bývají téměř liduprázdné i uprostřed hlavní turistické sezóny. Jsou též jedním z důvodů, proč na ostrov Madeira cestuje specifická skupina turistů.

Příznivé podnebí

Podobně, jako bývá hlavním důvodem k cestě na Kanárské ostrovy počasí, přilétají (či ve výjimečných případech připlouvají) turisté i na ostrov Madeira kvůli zdejšímu podnebí. To je pro Evropany takřka ideální. V zimních měsících zde panuje klima, připomínající evropské jaro. A během léta teploty ještě o něco vzrůstají. Žádných extrémních hodnot se zde ale návštěvníci ostrova obávat nemusejí. Není se tedy co divit, že Madeira si vysloužila přezdívku ostrov věčného jara.

Flóra na ostrově

Podnebí na ostrově je příznivé i pro ostrovní flóru. V některých turistických průvodcích tak bývá Madeira označována jako zelená perla Atlantiku nebo ostrov květin. Dovolenou na Madeiře si oblíbili též jedinci, kteří chtějí pobyt na plážích u průzračně čistého moře kombinovat s výlety do vnitrozemí a poznáváním zdejší přírody. Madeira totiž svým návštěvníkům nabízí řadu překrásných míst, ke nimž se turisté mohou vypravit na kratší či delší výlet. Oblíbenými turistickými cíli jsou vrcholy madeirských hor. Z nich se každému naskytne krásný výhled nejen na ostrov, ale i přilehlé moře.

Levády

Při toulkách skrze vnitrozemí Madeiry turisté často narážejí na takzvaném levády. Leváda je zavlažovací kanál, s jejichž výstavbou začali ostrované již v 16. století. A protože levády ve velké většině lemují upravené chodníčky, jsou ideální možností, jak po svých projít pohodlně celý ostrov. Pěší túry podél těchto zavlažovacích kanálů patří k nejoblíbenějším činnostem turistů, kteří se rozhodli strávit svou dovolenou právě na Madeiře. A protože povrch ostrova je poměrně hornatý, některé levády musely překonat nejrůznější přírodní překážky. Na cestě podél zavlažovacích kanálů tak mohou turisté narazit třeba na vodopád nebo tunel, kterým leváda překonává některou z překážek v podobě skály či kopce. Z některých míst u levád se pak naskýtá nádherný výhled na vnitrozemí ostrova.

Funchal

Jak již bylo napsáno dříve, hlavním městem ostrova Madeira je Funchal. V něm v současnosti žije více než polovina ostrovanů. Díky své působivé architektuře si Funchal vysloužil přezdívku malý Lisabon. Ve Funchalu se až do současnosti zachovala řada historických staveb. Zájemci o architekturu zde tudíž mohou obdivovat kupříkladu zachovalé městské hradby či několik kostelů. Asi nejznámějším z nich je katedrála Sé, která tu byla vybudována v průběhu 15. a 16. století. Zdejší přístav pak v minulosti chránila pevnost Sao Lourenco, jež se nachází v blízkosti historického starého města.

Při procházkách skrze Funchal se mohu turisté setkat s tradičními kamennými domky, které jsou natřeny typickou bílou barvou. Většina z nich má také zahrádku plnou pestrobarevných květin. Vhodné přírodní podmínky pro nejrůznější rostliny dokumentuje i oblíbená botanická zahrada. Tu je možné navštívit ve svahu nedaleko centra Funchalu. Na vrcholu v blízkosti města je pak k nalezení kostel Panny Marie. Kostel je místem posledního odpočinku císaře Karla I. Komu by se nechtělo absolvovat strmou cestu pěšky, může se ke kostelu dostat pohodlně lanovkou.

Machcio

Co do velikosti druhým největším městem na ostrově Madeira je Machcio. Město je k nalezení na východním cípu ostrova a bylo místem, kde se po připlutí z Portugalska usadili první osadníci. Právě ve městě Machcio se nacházejí ty nejstarší architektonické památky na celém ostrově. Návštěvníci Machcia zde mohou obdivovat kupříkladu nejstarší kostel na celém ostrově a nebo známou kapli svatého Rocha. Machcio se též pyšní jednou z mála velkých pláží s písečným povrchem na ostrově, kterých se na Madeiře nachází skutečně jen poskrovnu.

Vavřínové les

Charakteristické pro ostrov Madeira jsou zdejší lesy. Ty pokrývají asi pětinu ostrova a jsou tvořeny zejména vavříny. Dle historiků pokrýval tento typ lesa v období třetihor většinu Evropy a severní Afriky. Na zmiňovaných kontinentech se však porosty těchto dřevin až do současnosti nedochovaly a proto jsou madeirské vavřínové lesy zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO. Asi nejznámější vavřínový les na Madeiře roste na vrcholku nedaleko od vesničky Riberio Frio. Tato obec se nachází ve vnitrozemí ostrova Madeira, ve vzdálenosti asi pěti kilometrů vzdušnou čarou od městečka Santana. Riberio Frio je známé i svou unikátní vyhlídkou Balcoes, z níž je krásně vidět nejen na ostrov samotný, ale i přilehlé moře.

Vulkán Pico Ruivo

Zájemci o horskou pěší turistiku si pak určitě nenechají ujít možnost vystoupit na nejvyšší vrchol na Madeiře. Vyhaslý vulkán Pico Ruivo se šplhá do výšky 1.862 metrů nad mořskou hladinu. Pěší výstup na něj patří spíše k obtížným tůrám. Při plánování výstupu je třeba počítat, že cesta bude trvat celý den. Nejkratší možnost výstupu na vrchol je asi 6 kilometrů dlouhá trasa, vedoucí skrze několik tunelů. Další trasy pak vedou přes přilehlé vrcholky, ležící v blízkosti Pico Ruivo. Odměnou za absolvování delší cesty však budou turistům překrásné výhledy po okolí.

Útes Cabo Girao

Na ostrově Madeira se nachází i jeden z nejvyšších útesu na světě. Jde o útes Cabo Girao, jehož výška se blíží úctyhodným šesti stovkám metrů. Návštěvníci ostrova Madeira, kteří absolvují cestu až na jeho vrchol, budou odměněni poutavými výhledy jak na otevřené moře, tak i blízká města. Ze zdejší vyhlídky se totiž naskýtá jedinečný výhled na města Funchal a sousední Camara de Lobos.

Údolí jeptišek

Turisté, kteří tráví svou dovolenou na ostrově Madeira, by si též neměli nechat ujít výlet do takzvaného údolí jeptišek (portugalsky Curral das Freiras). To se nachází ve vnitrozemí ostrova a v 16. století se zde prý ukrývaly zdejší jeptišky před piráty. Podle nich pak dostalo údolí svůj název. Údolím vede příjemná turistická stezka, jež se vine skrze překrásnou ostrovní krajinu.

Sao Vicente

Unikátní přírodní úkaz je pak k nalezení nedaleko městečka Sao Vicente na severním pobřeží ostrova Madeira. Jedná se o stejnojmenný jeskynní komplex, který byl veřejnosti zpřístupněn až teprve v roce 1997. V současné době je zde zřízeno muzeum a expozice přibližuje jeho návštěvníkům historii ostrova. Po prohlídce expozice muzea pak následuje prohlídka samotných jeskynním, kterým dal vzniknout před necelým půl milionem let mohutný sopečný výbuch.

Oblíbená již stovky let

O tom, že Madeira je skutečně překrásným místem, svědčí zájem i významných historických postav. Na Madeiře rád trávil svůj volný čas kupříkladu Winston Churchill nebo spisovatel George Bernard Shaw. Madeiru charakterizuje především průzračně čisté moře, sytě zelená a kvetoucí krajina, příjemné klima a v neposlední řadě i vrcholky drsných hor. Pro turisty, kteří se během své dovolené u moře nechtějí pouze povalovat na pláži, ale chtějí například poznat i něco mimořádného, je Madeira ideální destinací pro dovolenou.