Ostrovy v Chorvatsku

Nejoblíbenější destinace

Chorvatsko patří dlouhodobě k vůbec nejnavštěvovanější destinaci mezi Českými turisty. Spolu se Slovenskem a Itálií si již několik desetiletí drží pověst země, kde jsou místní obyvatelé k českým turistům příjemní a milí. Návštěvníci Chorvatska tady během své dovolené obvykle dostanou vše, kvůli čemu sem absolvovali 1.000 a více kilometrů dlouhou trasu. Hlavními důvody pro cestu do Chorvatska bývají blízkost této jihoevropské země k hranicím České republiky a průzračně čisté Jaderské moře. Statisíce turistů z Čech a Moravy tak každým rokem vyrážejí se svými automobily vstříc několika dnům či týdnům k moři právě do Chorvatska.

Chorvatské ostrovy

K nejoblíbenějším regionům Chorvatska pro dovolenou u moře patří samozřejmě chorvatské pobřeží. Na něm pak vyniká zejména poloostrov Pula, neboť je k České republice nejblíže a turisté zde najdou veškerou potřebnou infrastrukturu. Stále vzrůstající oblibě se však těší i letní dovolená na chorvatských ostrovech. Chorvatsko se může pyšnit téměř tisícovkou nejrůznějších ostrovů a ostrůvků. Z nich je ale k dovolené a odpočinku u moře vhodných jen několik desítek. Pojďme se tedy společně podívat na ty nejznámější a projděme si spolu jejich největší lákadla.

Brač

Brač je díky své rozloze, která se blíží čtyřem stovkám kilometrů čtverečních, v pořadí třetím největším ostrovem Chorvatska. A podobně jako v případě dalších chorvatských ostrovů, i na Brač cestují turisté nejčastěji kvůli průzračně čistému moři a možnosti prožít zde příjemnou dovolenou. Na ostrově Brač se nachází několik typických prázdninových letovisek, kde si turisté mohou užít příjemného jaderského slunce a koupání či plavání v čisté mořské vodě. K nejznámějším letoviskům patří městečka Supetar, Milna, Sutivan a Postira. Největším letoviskem ostrova Brač je potom město Bol. Na ostrově Brač se však turisté nemusí po celou dobu své dovolené pohybovat pouze ve svém letovisku. Za zmínku určitě stojí historický Most Františka Josefa nebo klášter Blaca. Historie ostrova Pag mapuje Bračské muzeum. Z přírodních zajímavostí turisté na ostrově Brač nejčastěji navštěvují útesy Kolač anebo Dračí jeskyni.

Cres

Druhým největším z chorvatských ostrovů je ostrov Cres. Ten je součástí kvarnerské skupiny ostrovů a zabírá plochu něco málo přes 405 kilometrů čtverečních. Ceres je jedním z ostrovů, kde by se jen těžko hledaly moderní hotely a podobná ubytovací zařízení. Většina možností ubytování na ostrově Cres totiž zahrnuje přenocování v kempech. Masivní turistika se Cresu netýká a tak se tady bude líbit všem turistům, kteří chtějí strávit svůj pobyt u moře v Chorvatsku na místě s krásnou a prakticky nedotčenou přírodou. Většina turistů tráví čas Cresu na některé ze zdejších pláží. Za návštěvu však stojí i prohlídka vnitrozemí. K těm nejatraktivnějším lokalitám náleží Vranské jezero, které je nalezení zhruba uprostřed ostrova. Z Cresu je možné si udělat výlet i na sousední ostrov Lošinj. Ten leží jižně od ostrova Cres a je s ním spojen mostem.

Hvar

Někteří znalci chorvatského pobřeží a především jeho ostrovů říkají, že k jedněm z nejhezčích v celém Jaderském moři patří Hvar. Ten je, co do velikosti, čtvrtým největším ostrovem a zabírá plochu necelých tří stovek kilometrů čtverečních. Ostrov Hvar na své návštěvníky i v současnosti dýchá romantickou atmosférou. Cestou skrze vnitrozemí jsou tu často k vidění dlouhá pole, na kterých se pěstuje levandule. K nejpopulárnějším prázdninovým střediskům se tady řadí stejnojmenné letovisko Hvar a pak také Zavala, Stari Grad nebo Jelsa. Kdo by nechtěl trávit všechen svůj čas u moře na pláži, může se vydat za poznáním do vnitrozemí či podél pobřeží ostrova. Asi nejatraktivnější je město Stari Grad. V jeho blízkosti se nachází takzvané Starigradské Polje. Jde o nejúrodnější místo ostrova, které tu ve čtvrtém století před naším letopočtem založili Řekové z ostrova Pharos. Tato oblast je v současnosti zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Korčula

Řada turistů nejen z České republiky bude určitě znát chorvatský ostrov Korčula. Ten zabírá plochu téměř 280 kilometrů čtverečních a nachází se v jižní části Jaderského moře, nedaleko krátkého pobřeží Bosny a Hercegoviny, vklíněného mezi Chorvatsko. I na ostrově Korčula si mohou turisté vybírat z pestré nabídky ubytování. K nejznámějším turistickým střediskům zde patří stejnojmenná Korčula a dále pak Brna, Vela Luka a Prižba. Návštěvníci ostrova Korčula, kteří by chtěli poznat i něco z jeho historie, by se určitě měli vydat do muzea ve stejnojmenném hlavním městě Korčula. To má svou hlavní expozici v paláci Gabrielis a určitě stojí za návštěvu.

Krk

Největším z jadranských ostrovů, náležejícím k Chorvatsku, je ostrov Krk. Rozkládá se v Kvarnerském zálivu a zaujímá plochu více než 400 kilometrů čtverečních. S pevninou Chorvatska je spojen mostem a zdejším letoviska se mohou pyšnit veškerou turistickou vybaveností. Strávit svou dovolenou u moře přijíždějí na Krk hlavně jedinci, kteří si chtějí užívat moře na sluncem zalitých dlouhých plážích. Na Krku jich je k nalezení několik desítek. Jejich povrch je obvykle tvořen jak pískem, taky pro Chorvatsko typickými oblázky. Většina ze zdejších pláží se noří do průzračně čistých vod Jaderského moře jen pozvolna. A tak si Krk oblíbily i rodiny s malými dětmi. K nejznámějším střediskům na ostrově Krk se řadí Malinska, Njivice, Baška, Šilo a Vrvik.

Turisté se zájmem o historii se mohou během svého pobytu na ostrově Krk vydat na výlet kupříkladu do stejnojmenného hlavního města. V něm se zachovalo původní opevnění, které zde bylo vybudováno ve 12. století. K vidění je též historická katedrála. Turisté na Krku pak s oblibou cestují též k jeskyni Biserujka.

Lošinj

Necelých 80 kilometrů čtverečních zabírá chorvatský ostrov Lošinj. Ten se dále dělí na dvě hlavní části Veli a Mali Lošinj. S větším sousedním ostrovem Cres je spojen mostem. Nachází se v severní části Jaderského moře a je asi nejatraktivnějším místem v této oblasti Chorvatska pro potápěče. K nejoblíbenějším letoviskům patří Mali Lošinj, Veli Lošinj a Nerene. V blízkosti letoviska Mali Lošinj se pod vodou nachází veliká jeskyně, která je široko daleko největším lákadlem pro přístrojové potápěče. Turisté, kteří potápění neholdují, pak budou moci trávit svou dovolenou u moře v Chorvatsku na několika krásných plážích ostrova Lošinj.

Pag

Jedním z mála ostrovů v Chorvatsku, na němž si mohou turisté užívat moře a slunce na písčitých plážích, je ostrov Pag. Zdejší turistická střediska jsou dobře vybavená a návštěvníci ostrova Pag se mohou těšit na dobrou turistickou infrastrukturu. K nejznámějším prázdninovým střediskům na Pagu se počítají letoviska Povljana, Potočnica, Novalja a další. Pag je atraktivní i pro milovníky přírody, neboť ti tu mohou navštívit hned několik ornitologických rezervací. Tou nejznámější jen rezervace Velo Blato.

Pašman

Ostrov Pašman zabírá plochu necelých 60 kilometrů čtverečních. Atraktivní je zejména pro turisty, kteří nechtějí svou dovolenou na ostrově v Chorvatsku prožít v přeplněných letoviscích. Pašman leží přímo naproti městu Zadar a do známého letoviska Biograd na Moru je to z ostrova jen asi 2 kilometry vzdušnou čarou přes mořský průliv. Pašman není tak turistický využíván, ovšem nachází se zde několik letovisek, ve kterých se dá strávit příjemná dovolená u chorvatského moře. Oblíbeným výletním cílem turistů, trávícím svůj volný čas v Chorvatsku na ostrově Pašman, bývají Kornatské ostrovy a zdejší národní park.

Rab

Nedaleko ostrovů Cres a Krk, v severní části jadranského pobřeží Chorvatska, se nachází ostrov Rab. Ten je od chorvatského pobřeží vzdálen asi 2 kilometry. Mezi ním a pevninou pravidelně jezdí trajektová doprava. Zabírá plochu necelých 100 kilometrů čtverečních a mezi chorvatskými ostrovy patří spíše k těm větším. Nejpopulárnějšími prázdninovými středisky na ostrově Rab jsou Kampor, Banjol, Suha Punta a Palit. Na ostrově Rab se turisté mohou koupat na několika typicky chorvatských oblázkových plážích. K dispozici je dostatečná nabídka ubytování jak v oblíbených kempech, tak i ubytování v oblíbeném soukromí či penzionech. Z historických památek se jich nejvíce zachovalo ve stejnojmenném hlavním městě Rab, kde je možné obdivovat kupříkladu Knížecí palác či klášter Svatého Antonína.

Možností je spousta

Výše uvedený a abecedně seřazený seznam ostrovů v Chorvatsku však rozhodně nezahrnuje všechny chorvatské ostrovy, na kterých mohou turisté nejen z České republiky prožít svou vysněnou dovolenou u moře. Historické pouto obyvatelé České republiky a Chorvatska je znát i v současnosti a čeští turisté jsou v Chorvatsku vždy vřele vítáni. Příznivá cenová hladina pak dělá z Chorvatska zcela právem jednu z nejoblíbenějších prázdninových destinací mezi českými turisty. A chorvatské ostrovy pak nejsou v tomto ohledu žádnou výjimkou.